EMS - sprawdzone przesyłki międzynarodowe - Pocztex % (2024)

EMS to najlepsze rozwiązanie dla Twoich przesyłek wysyłanych za granicę.
Przesyłki dostarczamy w systemie ” od drzwi do drzwi” do ponad 170 krajów.

Obecnie usługa świadczona jest do ograniczonej liczby krajów. Wykaz krajów, do których można nadać przesyłkę EMS dostępny jest tutaj

W przesyłkach EMS możesz przesyłać wszystkie rzeczy dopuszczone do przewozu pocztowego. Szczegóły dotyczące ograniczeń w przewozie w poszczególnych krajach ujęte są w Informacjach dodatkowych dotyczących usług pocztowych w obrocie zagranicznym oraz w Regulaminie świadczenia niepowszechnej usługi pocztowej EMS w obrocie zagranicznym.

Wykaz przedmiotów zabronionych w przesyłkach zagranicznych poznasz także klikając w poniższy baner. Zapoznaj się z ograniczeniami przed wysłaniem przesyłki.

Zawartość dozwolona w opakowaniach specjalnych:

  • wprzesyłkach Document Pack można wysyłać wyłącznie dokumenty.
  • przesyłkach Kilo Pack można wysłać dokumenty, a także jeśli jest adresowana:

- do kraju Unii Europejskiej: próbki towarów, upominki lub towary,

- do kraju nienależącego do Unii Europejskiej: przedmioty, które nie wymagają od nadawcy dołączenia innych dokumentów niż wypełniona deklaracja celna CN 23, niezbędnych przy cleniu takich przesyłek w Polsce i za granicą (np. karty EAD – potwierdzenia dokonania elektronicznego zgłoszenia celnego, faktury, świadectwa pochodzenia), towary lub próbki towarów, o ile cała przesyłka została już wcześniej odprawiona celnie i dołączone są do niej stosowne dokumenty, między innymi karta EAD (potwierdzenie dokonania elektronicznego zgłoszenia celnego).

Ważne !z uwagi na ryzyko wprowadzenia chorób zwierzęcych na teren Unii Europejskiej (UE), obowiązują surowe prawne ograniczenia i procedury dotyczące przewozu niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego (w tym żywności) do krajów UE. Szczegółowe zasady dotyczące przewozu produktów pochodzenia zwierzęcego do UE dostępne są tutaj.

Za przesyłkę w opakowaniu Poczty Polskiej płacisz mniej!

W ramach usługi EMS możesz skorzystać z opakowań specjalnych nakładu Poczty Polskiej S.A :

  • Document Pack, w których możesz nadać dokumenty o masie do 0,5 kg
  • Kilo Pack, w których możesz nadać dokumenty, próbki towarów, upominki o maksymalnej masie 1 kg.

Wzory opakowań specjalnychEMS - sprawdzone przesyłki międzynarodowe - Pocztex % (2)EMS - sprawdzone przesyłki międzynarodowe - Pocztex % (3)

Poniższej przedstawiamy szczegółowo formalności celne dla wysyłek z towarami do krajów spoza Unii Europejskiej.

Kontroli celnej podlegają przesyłki zawierające towary wysyłane za granicę do krajów trzecich tj. do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej.

Uwaga! Również w krajach należących do Unii Europejskiej występuje kilka obszarów, np. Wyspy Kanaryjskie przynależne do Hiszpanii czy też Azory i Madera przynależne do Portugalii, gdzie deklaracja celna jest wymagana, ponieważ przesyłki z towarami podlegają tam kontroli celnej. Zatem nadając przesyłki za granicę należy zapoznać się z przepisami celnymi obowiązującymi w kraju docelowym. Druki deklaracji celnych można bezpłatnie otrzymać w urzędach pocztowych.

Informacje o ob­owiązku dołączenia deklaracji celnej oraz wymaganej liczbie egzemplarzy do danego kraju (lub określonego terytorium danego kraju) oraz ograniczenia celne znajdują się w dziale III Informacji dodatkowych dotyczących usług pocztowych w obrocie zagranicznym.

Do przesyłek EMS zawierających towary, nadawca dołącza wypełnioną nalepkę adresową, która zawiera elementy deklaracji celnej CN 23 lub drukuje dokumenty nadawcze z aplikacji Elektroniczny Nadawca (w przypadku nadania elektronicznego).

W celu sprawnego dokonania odprawy celnej przesyłki, służby celne kraju przeznaczenia powinny dokładnie znać jej zawartość. Dlatego deklarację celną należy wypełnić w sposób czytelny i kompletny. Deklaracja nieprawdziwa lub niejednoznaczna może spowodować wymierzenie kary pieniężnej lub zajęcie przesyłki.

Instrukcja wypełniania deklaracji celnej CN 23:

  • Należy podać pełny adres nadawcy, ewentualnie z numerem jego telefonu lub adresem elektronicznym oraz pełny adres adresata z numerem telefonu lub adresem elektronicznym, o ile jest on znany nadawcy.
  • „Szczegółowy opis zawartości” – należy podać szczegółowe określenie każdego przedmiotu zawartego w przesyłce. Nie są dopuszczone wskazania rodzajowe takie jak „części wymienne”, „próbki”, „produkty spożywcze” itp. Opis zawartości podany w języku polskim będzie uznany przez operatora kraju przeznaczenia przesyłki i służby celne w tym kraju za niezrozumiały i niezgodny z pocztowymi wymogami międzynarodowymi regulującymi wypełnianie deklaracji celnych towarzyszących przesyłkom. Nazwy przedmiotów należy podać w języku angielskim lub innym języku dopuszczonym w kraju przeznaczenia.
  • „Ilość” – należy określić ilość każdego przedmiotu zawartego w przesyłce.
  • „Masa netto (w kg)” – należy podać masę netto każdego przedmiotu w kg.
  • „Wartość” – należy podać wartość każdego przedmiotu wraz walutą(np. PLN dla złotego, CHF dla franka szwajcarskiego itd.).
  • „ Numer taryfowy zharmonizowanego systemu HS/kod” oraz „Kraj pochodzenia towarów” – należy podać numer taryfowy według Zharmonizowanego Systemu oznaczania i kodowania towarów opracowanego przez Światową Organizację Celną (składający się z sześciu cyfr). Pojęcie „kraj pochodzenia” oznacza kraj pochodzenia towarów (np. kraj wyprodukowania, wytworzenia lub zmontowania). Zaleca się podanie tych informacji w szczególności przez nadawców przesyłek handlowych. Przesyłka handlowa oznacza każdy towar wywożony lub przywożony w ramach transakcji, sprzedawany za pieniądze lub wymieniany bez kompensaty pieniężnej.
  • „Ogólna masa brutto” i „Ogólna wartość” – należy podać ogólną masę przesyłki wraz z opakowaniem oraz wartość przesyłki, określając walutę poprzez wybranie symbolu waluty z listy (np. PLN dla złotego, CHF dla franka szwajcarskiego itd.).
  • „ Zawartość” – Należy zakreślić pole lub pola, określając rodzaj przesyłki (np. podarunek, próbka towaru, sprzedaż towarów, dokumenty, zwrot towarów itd.). Określenie „Podarunek” nie jest dopuszczone w przypadku przesyłek handlowych.
  • „Licencja”, „Certyfikat” oraz „Faktura” – jeśli do przesyłki dołączony jest dokument, należy zakreślić właściwe pole i podać jego numer. Dla przesyłek handlowych należy dołączyć fakturę na zewnątrz przesyłki.
  • „Data” i „Podpis” – złożony przez nadawcę podpis i wpisana data potwierdzają odpowiedzialność m.in za dane w deklaracji celnej.

Urzędy celne udzielają informacji na temat polskich przepisów celnych.Dodatkowo zalecamy naszym klientom, aby zasięgali informacji bezpośrednio u partnerów handlowych za granicą, którzy podadzą ewentualne zmiany w krajowych przepisach celnych.

Klienci nadający przesyłki z towarami poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej powinni, oprócz wypełnienia deklaracji celnej CN 23, dodatkowo dokonać zgłoszenia celnego o objęcie towarów procedurą wywozu z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, w przypadku gdy:

– całkowita wartość towarów w przesyłce zawierającej towary do celów handlowych przekracza równowartość 1000 euro albo

– nadawca zamierza ubiegać się o zastosowanie 0% podatku VAT lub o zwrot podatku VAT, albo

– przesyłki pocztowe zawierające towary do celów handlowych są częścią serii podobnych czynności (klient nadaje wiele podobnych przesyłek handlowych), albo

– przesyłki pocztowe zawierają towary, o których mowa w art. 235 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny, to jest towary, w odniesieniu do których wnosi się o zwrot refundacji albo należności celnych, bądź które podlegają środkom zakazów lub ograniczeń, lub jakimkolwiek innym szczególnym formalnościom.

Zgłoszenie celne powinno być przesłane przez nadawcę do urzędu celnego w Systemie Kontroli Eksportu ECS (procedura ta zastąpiła obowiązujące wcześniej zgłoszenie celne na dokumencie papierowym SAD). Informacje o ECS są publikowane na stroniewww.mf.gov.plw zakładce Służba Celna/Informatyzacja/AES/ECS.

Nadawca przesyłki, który dokonuje elektronicznego zgłoszenia celnego towarów w Systemie Kontroli Eksportu ECS, może wybrać jedną z dwóch podanych poniżej procedur:

1. nadawca przedstawia najpierw przesyłkę w miejscowym urzędzie celnym właściwym ze względu na siedzibę nadawcy, po uprzednim wysłaniu do tego urzędu zgłoszenia celnego w systemie ECS. Po potwierdzeniu przez urząd celny przyjęcia tego zgłoszenia, nadawca nadaje przesyłkę w placówce pocztowej, załączając na zewnątrz przesyłki wywozowy dokument towarzyszący (kartę EAD), otrzymany z systemu ECS oraz wymagany przez urząd celny wykaz pozycji, jeżeli zgłoszenie dotyczyło towarów z różnych pozycji taryfowych. Przesyłka zostanie przedstawiona w urzędzie wymiany poczty z zagranicą do kontroli celnej wywozowej, w wyniku której urząd celny potwierdzi nadawcy wywóz towarów za granicę, przekazując mu odpowiedni komunikat w systemie ECS. Uwaga: w takim przypadku przy nadaniu przesyłki nadawca wpisuje nr MRN (numer ewidencyjny operacji wywozowej nadawany przez System Kontroli Eksportu ECS) do zielonej etykiety „WYWÓZ – CŁO ECS, MRN …” otrzymanej w placówce pocztowej. Tak uzupełnioną etykietę pracownik pocztowy nakleja na przesyłkę*.

2. nadawca wysyła do urzędu celnego wyprowadzenia przesyłki, tj. do urzędu celnego funkcjonującego przy urzędzie wymiany poczty z zagranicą właściwym dla danej przesyłki**, zgłoszenie celne w systemie ECS (jest to niejako zapowiedź zgłoszenia celnego), po czym nadaje przesyłkę w placówce pocztowej, bez uprzedniego przedstawiania jej w urzędzie celnym. Przesyłka zostanie przedstawiona do kontroli celnej wywozowej w urzędzie wymiany poczty z zagranicą, w wyniku której urząd celny zakończy procedurę przyjęcia zgłoszenia celnego, a następnie potwierdzi nadawcy wywóz towarów za granicę, przekazując mu odpowiedni komunikat w systemie ECS. Uwaga: w takim przypadku przy nadaniu przesyłki nadawca wpisuje nr TIN (numer ewidencyjny zgłaszającego) oraz numer własny IE 51 (numer własny komunikatu zgłoszenia wywozowego) do zielonej etykiety „WYWÓZ – CŁO ECS, TIN …, Nr własny IE 515 …” otrzymanej w placówce pocztowej. Tak uzupełnioną etykietę pracownik pocztowy nakleja na przesyłkę*.

* Podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowego trybu i warunków dokonywania zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym (Dz. U. Nr 184, poz. 1900, z 2007 r. Nr 48, poz. 321, z 2009 r. Nr 87, poz. 724 oraz z 2011 r. Nr 102, poz. 589).** Dla przesyłek EMS urzędem celnym wyprowadzenia jest Oddział Celny I Pocztowy w Warszawie (nr ewidencyjny 441010) Urzędu Celnego I w Warszawie.

EMS - sprawdzone przesyłki międzynarodowe - Pocztex % (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Geoffrey Lueilwitz

Last Updated:

Views: 6356

Rating: 5 / 5 (60 voted)

Reviews: 91% of readers found this page helpful

Author information

Name: Geoffrey Lueilwitz

Birthday: 1997-03-23

Address: 74183 Thomas Course, Port Micheal, OK 55446-1529

Phone: +13408645881558

Job: Global Representative

Hobby: Sailing, Vehicle restoration, Rowing, Ghost hunting, Scrapbooking, Rugby, Board sports

Introduction: My name is Geoffrey Lueilwitz, I am a zealous, encouraging, sparkling, enchanting, graceful, faithful, nice person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.